5. sınıf matematik 1. dönem 2. yazılı senaryoları

Örnek 10 / 10

Soru: Bir bakkal, 5 kilogramlık şeker paketlerini 25 TL'ye alıyor ve kilogramını 6 TL'ye satıyor. Bakkalın bir paketten elde ettiği kâr kaç TL'dir?
A) 3
B) 5
C) 6
D) 8

Çözüm: Bakkal, 5 kg şekeri 25 TL'ye alıyor. Kilogramını 6 TL'ye satarsa, 5 kg şekeri $5 \times 6 = 30$ TL'ye satar.
Kârı ise: $30 - 25 = 5$ TL'dir.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10