🚀 Online Kendi Sınavını Oluştur ve Çöz!

9. sınıf kimya 2. dönem 1. yazılı 6. senaryo Çözümlü Örnekleri

Örnek 01 / 05

Soru: 0.5 mol H2SO4 kaç gramdır? (H: 1 g/mol, S: 32 g/mol, O: 16 g/mol)
A) 49 g
B) 98 g
C) 24.5 g
D) 196 g

Çözüm: Öncelikle H2SO4'ün molekül ağırlığını hesaplayalım: 2*(1 g/mol) + 1*(32 g/mol) + 4*(16 g/mol) = 2 + 32 + 64 = 98 g/mol. Daha sonra, 0.5 mol H2SO4'ün kütlesini bulmak için mol sayısı ile molekül ağırlığını çarparız: 0.5 mol * 98 g/mol = 49 g. Cevap A'dır.

1 2 3 4 5