Soru: 0.5 mol $H_2SO_4$ kaç gramdır? (H: 1 g/mol, S: 32 g/mol, O: 16 g/mol)
A) 49 g
B) 98 g
C) 24.5 g
D) 196 g
Çözüm: Öncelikle $H_2SO_4$'ün molar kütlesini hesaplayalım: $2(1) + 32 + 4(16) = 2 + 32 + 64 = 98$ g/mol. Daha sonra, 0.5 molün kütlesini bulmak için molar kütleyi mol sayısı ile çarparız: $0.5 \times 98 = 49$ g. Cevap A'dır.