Soru: 25°C'de bulunan 4 gram NaOH katısı ile 500 mL sulu çözelti hazırlanıyor. Bu çözeltinin pH değeri kaçtır? (NaOH: 40 g/mol, log2 = 0,3)
A) 1
B) 2
C) 12
D) 13
E) 14
Çözüm: Öncelikle NaOH'ın molaritesini hesaplayalım: $M = \frac{n}{V} = \frac{\frac{m}{MA}}{V} = \frac{\frac{4}{40}}{0.5} = 0.2 M$. NaOH kuvvetli bir baz olduğu için tamamen iyonlaşır: $NaOH(k) \rightarrow Na^+(suda) + OH^-(suda)$. $[OH^-] = 0.2 M = 2 \times 10^{-1} M$. pOH = -log[OH-] = -log(2 x 10^-1) = -log2 - log10^-1 = -0.3 + 1 = 0.7. pH + pOH = 14 olduğundan pH = 14 - 0.7 = 13.3. Cevap yaklaşık olarak D seçeneğidir.