Soru: Ahmet, her gün okula giderken yolda 2 TL'ye su alıyor ama genellikle yarısını içip gerisini atıyor. Bir ayda (30 gün) bu alışkanlığından dolayı ne kadar para israf etmiş olur?
Çözüm:
Her gün 2 TL'ye su alıyor ama yarısını atıyor, yani günlük israf: 2 TL / 2 = 1 TL
Bir ayda (30 gün) toplam israf: 1 TL x 30 = 30 TL
Sonuç: Ahmet bir ayda 30 TL para israf etmiş olur.