İsraf nedir Çözümlü Örnekleri

Örnek 01 / 05

Soru: Ahmet, her gün okula giderken yolda 2 TL'ye su alıyor ama genellikle yarısını içip gerisini atıyor. Bir ayda (30 gün) bu alışkanlığından dolayı ne kadar para israf etmiş olur?

Çözüm:

  • Her gün 2 TL'ye su alıyor ama yarısını atıyor, yani günlük israf: 2 TL / 2 = 1 TL
  • Bir ayda (30 gün) toplam israf: 1 TL x 30 = 30 TL
  • Sonuç: Ahmet bir ayda 30 TL para israf etmiş olur.

1 2 3 4 5
Konuya Geri Dön: