Hemşire atama puanları

Örnek 05 / 10

Soru: Bir hemşirelik programına başvuran adayların puanları şöyledir: Aday A: TYT=250, AYT=300, OBP=55; Aday B: TYT=270, AYT=280, OBP=60. Hangi adayın yerleştirme puanı daha yüksektir? (Yerleştirme puanı = TYT * 0.4 + AYT * 0.6 + OBP)

Çözüm: Her adayın yerleştirme puanını hesaplayalım. Aday A için: TYT katkısı = 250 * 0.4 = 100. AYT katkısı = 300 * 0.6 = 180. OBP = 55. Toplam = 100 + 180 + 55 = 335. Aday B için: TYT katkısı = 270 * 0.4 = 108. AYT katkısı = 280 * 0.6 = 168. OBP = 60. Toplam = 108 + 168 + 60 = 336. Karşılaştıralım: Aday A: 335, Aday B: 336. Cevap: Aday B'nin yerleştirme puanı daha yüksektir (336 > 335).

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Konuya Geri Dön: