Ondalık Gösterim Nedir? Özeti ve örnekler

Örnek 05 / 08
Soru:

Bir markette 1 litre meyve suyu 3,75 TL'dir. Buna göre 4 litre meyve suyunun fiyatı kaç TL'dir?

Çözüm:

💡 Bu problemi çözmek için çarpma işlemi yapacağız.

  • ➡️ 1 litre meyve suyu = 3,75 TL
  • ➡️ 4 litre meyve suyu = 4 × 3,75 TL
  • ➡️ İlk olarak 4 × 375 = 1500 işlemini yaparız.
  • ➡️ 3,75'te virgülden sonra iki basamak olduğu için, sonucun da virgülden sonra iki basamak olması gerekir: 15,00

✅ Sonuç: 4 litre meyve suyunun fiyatı 15 TL'dir.

1 2 3 4 5 6 7 8