Soru: Sürtünmesiz yatay bir düzlemde durmakta olan 2 kg kütleli bir cisme, yatay doğrultuda uygulanan sabit bir kuvvetin etkisiyle cisim 4 saniyede 8 metre yol alıyor. Buna göre, cisme uygulanan kuvvet kaç Newton'dur?
A) 1 N
B) 2 N
C) 4 N
D) 8 N
E) 16 N
Çözüm: Öncelikle cismin ivmesini bulalım. $x = \frac{1}{2}at^2$ formülünden, $8 = \frac{1}{2}a(4)^2$ ise $a = 1 m/s^2$ olur. Daha sonra $F = ma$ formülünden, $F = 2 * 1 = 2 N$ bulunur. Cevap: B