Soru: Doğrusal bir yolda hareket eden bir araç, 2 saatte 120 km yol alıyor. Bu aracın ortalama sürati kaç m/s'dir?
A) 16.67
B) 60
C) 120
D) 240
Çözüm: Öncelikle verilenleri doğru birimlere çevirelim. Yol (x) = 120 km = 120000 m, Zaman (t) = 2 saat = 7200 saniye. Ortalama sürat formülü: $v_{ort} = \frac{x}{t}$. Bu durumda $v_{ort} = \frac{120000}{7200} = 16.67$ m/s. Cevap A.