Soru: Düzgün bir elektrik alan içinde bulunan $q = +2 \mu C$ yüklü bir parçacık, $E = 500 N/C$ şiddetindeki elektrik alanında hareket etmektedir. Parçacığın kütlesi $m = 4 \times 10^{-6} kg$ olduğuna göre, parçacığın ivmesi kaç $m/s^2$ dir?
A) 0.25
B) 2.5
C) 25
D) 250
E) 2500
Çözüm: Elektrik alanında bulunan yüklü bir parçacığa etki eden kuvvet $F = qE$ ile bulunur. Newton'ın ikinci yasası $F = ma$ olduğundan, $qE = ma$ eşitliği yazılabilir. Buradan ivme $a = \frac{qE}{m}$ olur. Değerleri yerine koyarsak, $a = \frac{(2 \times 10^{-6} C)(500 N/C)}{4 \times 10^{-6} kg} = \frac{10^{-3}}{4 \times 10^{-6}} = 250 m/s^2$ bulunur. Doğru cevap D seçeneğidir.