🚀 Online Kendi Sınavını Oluştur ve Çöz!

12. sınıf kimya 1. dönem 2. yazılı senaryoları Çözümlü Örnekleri

Örnek 01 / 05

Soru: Birinci dereceden bir tepkimenin hız sabiti (k), 27 °C'de $2.0 \times 10^{-3} s^{-1}$'dir. Aynı tepkimenin hız sabiti 77 °C'de $8.0 \times 10^{-3} s^{-1}$ olarak ölçülmüştür. Buna göre, bu tepkimenin aktivasyon enerjisi (Ea) kaç kJ/mol'dür? (R = 8.314 J/mol.K)
A) 41.57
B) 55.43
C) 69.28
D) 83.14
E) 96.99

Çözüm: Arrhenius denklemi kullanılarak aktivasyon enerjisi hesaplanır: $\ln(\frac{k_2}{k_1}) = \frac{E_a}{R} (\frac{1}{T_1} - \frac{1}{T_2})$. Verilen değerler yerine konulursa: $\ln(\frac{8.0 \times 10^{-3}}{2.0 \times 10^{-3}}) = \frac{E_a}{8.314} (\frac{1}{300} - \frac{1}{350})$. Buradan $\ln(4) = \frac{E_a}{8.314} (\frac{50}{105000})$. $E_a = \frac{8.314 \times \ln(4) \times 105000}{50} = 96988.6 J/mol = 96.99 kJ/mol$. Cevap E'dir.

1 2 3 4 5