Soru: 25°C sıcaklıkta bulunan 2 litrelik bir kapta 0.5 mol N2 gazı ve 1 mol H2 gazı bulunmaktadır. Bu gaz karışımının toplam basıncı kaç atmosferdir? (R = 0.0821 L.atm/mol.K)
A) 12.2
B) 18.3
C) 24.4
D) 30.5
E) 36.6
Çözüm: İdeal gaz yasası kullanılır: PV = nRT. Toplam mol sayısı n = 0.5 + 1 = 1.5 mol. Sıcaklık Kelvin cinsinden T = 25 + 273 = 298 K. Hacim V = 2 L. Basınç P = (nRT) / V = (1.5 * 0.0821 * 298) / 2 = 18.3 atm. Cevap B.