Soru:
Bir markette 1 litre meyve suyu 3,75 TL'dir. Buna göre, 4 litre meyve suyu alan bir kişi kaç TL öder?
Çözüm:
💡 Bu soruda bir çarpma işlemi yapmamız gerekiyor. Birim fiyat ile miktarı çarparak toplam tutarı buluruz.
- ➡️ Bir litre meyve suyunun fiyatı: 3,75 TL
- ➡️ Alınan miktar: 4 litre
- ➡️ Yapılacak işlem: 3,75 x 4
- ➡️ Ondalıklı sayıyı çarpar gibi çarparız: 375 x 4 = 1500
- ➡️ Ondalık sayıda virgülden sonra iki basamak olduğu için, sonuçta da virgülden sonra iki basamak olmalı: 15,00
✅ 4 litre meyve suyunun toplam fiyatı 15,00 TL'dir.