6. sınıf matematik ondalık problemler test çöz Çözümlü Örnekleri

Örnek 01 / 05

Soru: Bir markette 1,5 kg elma 12 TL'dir. Buna göre 0,75 kg elma kaç TL'dir?

Çözüm: Önce 1 kg elmanın fiyatını bulalım. 1,5 kg elma 12 TL ise, 1 kg elma 12 ÷ 1,5 = 8 TL'dir. Şimdi 0,75 kg elmanın fiyatını hesaplayalım: 0,75 × 8 = 6 TL. Cevap: 6 TL.

1 2 3 4 5