🚀 Online Kendi Sınavını Oluştur ve Çöz!

9. sınıf fizik 1. dönem 1. yazılı 2. senaryo Çözümlü Örnekleri

Örnek 01 / 05

Soru: Doğrusal bir yolda hareket eden bir araç, 2 saatte 120 km yol alıyor. Bu aracın ortalama sürati kaç m/s'dir?
A) 16.67
B) 60
C) 120
D) 216

Çözüm: Öncelikle verilenleri SI birim sistemine çevirelim. Yol = 120 km = 120000 m, Zaman = 2 saat = 7200 s. Ortalama sürat, toplam yolun toplam zamana oranıdır. Yani, $v_{ort} = \frac{120000}{7200} = 16.67$ m/s. Cevap A'dır.

1 2 3 4 5