Soru: 0.5 mol H2SO4 kaç gramdır? (H: 1 g/mol, S: 32 g/mol, O: 16 g/mol)
A) 49
B) 98
C) 24.5
D) 4.9
E) 490
Çözüm: H2SO4'ün molekül ağırlığını hesaplayalım: 2*(1) + 32 + 4*(16) = 2 + 32 + 64 = 98 g/mol. 0.5 mol H2SO4'ün kütlesi ise 0.5 * 98 = 49 gramdır. Cevap A.