Soru: Sürtünmesiz bir yüzeyde durmakta olan 2 kg kütleli bir cisme uygulanan yatay kuvvetin etkisiyle cisim hareket ediyor. Cisme etkiyen kuvvetin yaptığı iş, cismin kinetik enerjisini 100 J artırdığına göre, cismin son hızı kaç m/s'dir?
A) 5
B) 10
C) 15
D) 20
E) 25
Çözüm: İş-enerji teoremine göre, yapılan iş cismin kinetik enerjisindeki değişime eşittir. $\Delta KE = W$. Burada $\Delta KE = 100 J$ ve $KE = \frac{1}{2}mv^2$ dir. Başlangıçta cisim durduğuna göre ilk kinetik enerji sıfırdır. Bu durumda son kinetik enerji 100 J'dir. Yani $\frac{1}{2}mv^2 = 100 J$. Kütle 2 kg olduğuna göre, $\frac{1}{2}(2)v^2 = 100 \Rightarrow v^2 = 100 \Rightarrow v = 10 m/s$. Cevap B seçeneğidir.