Soru: 0.5 mol $CaCO_3$ içeren bir numunede kaç tane oksijen atomu bulunur? (Avogadro sayısı: $N_A = 6.022 \times 10^{23}$)
A) $1.5 \times 10^{23}$
B) $3.011 \times 10^{23}$
C) $6.022 \times 10^{23}$
D) $9.033 \times 10^{23}$
E) $1.2044 \times 10^{24}$
Çözüm: $CaCO_3$ molekülünde 3 tane oksijen atomu bulunur. Bu nedenle, 0.5 mol $CaCO_3$ içinde $0.5 \times 3 = 1.5$ mol oksijen atomu vardır. Toplam oksijen atomu sayısı ise $1.5 \times N_A = 1.5 \times 6.022 \times 10^{23} = 9.033 \times 10^{23}$ olur. Cevap: D