🚀 Online Kendi Sınavını Oluştur ve Çöz!

11. sınıf kimya 1. dönem 2. yazılı 8. senaryo meb soruları Çözümlü Örnekleri

Örnek 01 / 05

Soru: 25°C'de bulunan 4 gram NaOH katısı ile 500 mL çözelti hazırlanıyor. Oluşan çözeltinin pH değeri kaçtır? (NaOH: 40 g/mol)
A) 1
B) 2
C) 12
D) 13
E) 14

Çözüm: Öncelikle NaOH'nin molaritesini bulalım: $n = rac{m}{M} = rac{4}{40} = 0.1$ mol. Molarite (M) = $ rac{n}{V} = rac{0.1}{0.5} = 0.2$ M. NaOH kuvvetli bir baz olduğu için tamamen iyonlaşır: $NaOH ightarrow Na^+ + OH^-$. $[OH^-] = 0.2$ M. pOH = $-log[OH^-] = -log(0.2) = -log(2 \times 10^{-1}) = 1 - log2 = 1 - 0.3 = 0.7$. pH + pOH = 14 olduğundan pH = 14 - 0.7 = 13.3. Cevap yaklaşık olarak D şıkkıdır.

1 2 3 4 5