2. Sınıf Paralarla İlgili Problemler Nasıl Çözülür?

Örnek 07 / 12
Soru:

Bir manav 5 kg domatesi 25 TL'ye satmaktadır. Bu manavdan 3 kg domates alan bir kişi kaç TL öder?

Çözüm:

💡 Önce 1 kg'ın fiyatını bulalım, sonra istenen miktarın fiyatını hesaplayalım.

  • ➡️ 5 kg domates 25 TL ise, 1 kg domates \(25 \div 5 = 5\) TL'dir.
  • ➡️ 3 kg domatesin fiyatı: \(3 \times 5 = 15\) TL'dir.

✅ Kişi 15 TL öder.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12