Soru: Düzgün bir elektrik alan içerisinde bulunan +q yüklü bir parçacık, A noktasından B noktasına götürülüyor. A noktasının potansiyeli $V_A = 10V$ ve B noktasının potansiyeli $V_B = 30V$’tur. Bu durumda elektrik kuvvetinin yaptığı iş kaç qV’tur?
A) -20
B) -10
C) 0
D) 10
E) 20
Çözüm: Elektrik kuvvetinin yaptığı iş, yükün potansiyel farkı ile çarpımına eşittir. Yani, $W = q(V_A - V_B)$. Verilen değerleri yerine koyarsak, $W = q(10V - 30V) = -20qV$. Dolayısıyla doğru cevap A seçeneğidir.