Soru: Bir doğru boyunca hareket eden bir parçacığın konumu zamanın fonksiyonu olarak $x(t) = 3t^2 - 2t + 1$ şeklinde verilmiştir (x metre cinsinden, t saniye cinsinden). Parçacığın t = 2 s anındaki anlık hızını bulunuz.
A) 8 m/s
B) 10 m/s
C) 12 m/s
D) 14 m/s
Çözüm: Anlık hızı bulmak için konum fonksiyonunun zamana göre türevini almamız gerekir. $v(t) = rac{dx(t)}{dt} = 6t - 2$. t = 2 s için $v(2) = 6(2) - 2 = 12 - 2 = 10$ m/s. Bu nedenle doğru cevap B seçeneğidir.